Wąpielsk
Wąpielsk – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie rypińskim, w gminie Wąpielsk.
Współrzędne obiektu
N 53,140165
E 19,280388
Pałac w Wąpielsku został zbudowany w II poł. XIX wieku w stylu eklektycznym na polecenie Walentego Siemiątkowskiego, który był właścicielem dóbr od 1849r. Jest to budynek otynkowany, parterowy z piętrowymi ryzalitami na osiach. Od frontu ryzalit poprzedzony ośmioboczną przybudówką w kształcie wieży o trzech kondygnacjach. Podziały elewacji ramowo – pilastrowe, dach czterospadowy, na wieży namiotowy. Ostatni remont elewacji przeprowadzono w latach 80-tych. Pałac otaczają resztki założenia parkowego, w którym znajduje się ok. 20 gatunków drzew. .
Po raz pierwszy, w dokumentach piśmienniczych, wieś zostaje wymieniona w dokumencie króla Kazimierza Wielkiego wydanym w 1367 r. dla rycerza Zbrosława z Wąpielska. Kolejnym właścicelem dóbr Wąpielskich był Mikołaj Radzikowski herbu Ogończyk. Otrzymał on owe dobra w 1497 r. od króla Jana Olbrachta. Dalsze losy wsi są nierozerwalnie związane z rodami, m.in. Wąpielskich, Nałęczów, Chalińskich, Tarnowskich, Pleckich, Przeciszewskich, Cissowskich oraz Tabulskich. Zaś od Przedstawiciela tego ostatniego rodu, Szymona Tabulskiego, w roku 1849 nabył majątek Walenty Siemiątkowski herbu Jastrzębiec. Właśnie w rękach tej rodziny szlacheckiej majątek pozostawał aż do wybuchu drugiej wojny światowej. Wąpielsk kolejno dziedziczyli: w 1888r. Józef- syn Walentego, w 1917r, Jerzy, syn Józefa. Jerzy SIemiątkowski, znany działacz społeczeny i polityczny a także ceniony hodowca koni angloarabskich był ostatnim właścicielem majątku. Z ciekawostek można dodać, że pałac gościł w swoich wnętrzach w roku 1928 Prezydenta RP Ignacego Mościckiego.
Warte uwagi są też: kapliczka Matki Boskiej z początku XX w. oraz dawny przystanek kolei wąskotorowej z lat 20-tych XX w.
Wąpielsk na mapie google