Jagusiowe Podróże

Podróże raczej bliskie niż dalekie :)

Jagusiowe Podróże
*DworkiKozanki PodleśneWszystkie miejsca

Kozanki Podleśne

Kliknij na zdjęcie po więcej - Spread the love - polub mnie - wyślij znajomym

Kozanki Podleśne – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Świnice Warckie. Znajdują się około 2 km na zachód od Świnic Warckich, tuż przy autostradzie A2.
 
Współrzędne obiektu:
18.8735 E
52.0488 N 
 
Pierwsza wzmianka o Kozankach pochodzi z 1390 r. Wieś należała do licznego grona drobnej szlachty.
 
W Kozankach Podleśnych zachował się dwór z I połowy XIX wieku. Jest to budowla murowana, jednokondygnacyjna, wzniesiona na planie prostokąta. Fasadę zdobi portyk kolumnowy. Dworek został zbudowany około 1845 roku przez szlachecką rodzinę Wągrowieckich. Jako ciekawostkę dodać można, że Wągrowiecki był fundatorem kościółka w pobliskich Chwalborzycach. W latach 60-tych znajdował się tam jeszcze obraz trumienny Wągrowieckiego. Kościółek ów spalił się w 1968 roku.
 
 
Kolejnymi właścicielami Kozanek byli Miecznikowscy. Od nich to właśnie, w dwudziestoleciu międzywojennym, odkupił majątek uniejowski notariusz Kubiczek. Na majątek składało się wówczas około 120 hektarów ziemi i dworek. W 1945 roku majątek został częściowo rozsprzedany do 95 hektarów, po to, by leżąc w Wielkopolsce nie podlegał parcelacji. Wnuk notariusza Kubiczka, dzięki uprzejmości którego, mogę Wam przekazać pokrótce historię Kozanek, tak wspomina lata 1962-68: „….Ja Kozanki pamiętam , gdy jako nastolatek jeździłem na wakacje do siostry mojej mamy, która mieszkała w Kozankach, nie wyszła za mąż, i współprowadziła tam taki rodzaj świeckiego zakonu żeńskiego. Niestety na skutek ścigania przez urzędy skarbowe „kułaków” w latach 50-tych ziemia została stopniowo rozsprzedana na podatki i „domiary”. Ja pamiętam Kozanki jako gospodarstwo 25-hektarowe….”
 
 
Kozanki zostały sprzedane w 1966roku jednemu z miejscowych rolników a następnie sprzedane przez jego syna komuś zamieszkującemu w Niemczech. W roku 2008 od tej osoby majątek Kozanki odkupiła rodzina Państwa Piekarniaków, która prowadzi obecnie działania renowacyjne. Być może, w trakcie remontu zostaną wybudowane na nowo schody kuchenne, które prowadziły z boku domu do kuchni, z boku przeciwległego do szosy. Schody były zwieńczone przybudówką, a przy drzwiach wisiał dzwon, którym zwoływało się pracujących na polach na obiad. Przyjemnie jest słyszeć że kolejny polski zabytek ratowany jest przed zagładą.
 
 
Dwór jest niezamieszkały, a dojście do niego niczym nieutrudnione. Wewnątrz widać ślady rozpoczętego niegdyś remontu. Zabytek znajduje się w otoczeniu zaniedbanego dziś parku [Od bramy do dwory była aleja wysadzana kasztanami.]. 
 

Kozanki Podleśne na mapie google


Kliknij na zdjęcie po więcej - Spread the love - polub mnie - wyślij znajomym

7 komentarzy do “Kozanki Podleśne

 • Szkoda, ze takie perelki niszczeja tym bardziej, ze kolejny wlasciciel po Panstwu Piekarniakach, nie majac bladego pojecia o budownictwie, a zwlaszcza o renowacji obiektow zabytkowych, bierze sie za to sam. Szkoda, bo grozi to katastrofa budowlana

  Odpowiedz
 • Tylko nikt nie wie że to miejsce jest przeklęte. Każdy mężczyzna gdy go kupi niedługo umiera.. każdy..

  Odpowiedz
  • To prawda mój wujek podwoził właściciela i pomagał mu w remoncie tego pałacu. A któreś nocy czuł jakąś obecność za plecami a gdy się położył by iść spać czuł ogromne pieczenie na plecach

   Odpowiedz
   • Swoją drogą musiało się tam wydarzyć coś strasznego byt który tam został jest bardzo silny… Niestety nikt nam nie powie co i tam się wydarzyło…. Ludzie opowiadają o tym miejscu straszne rzeczy

    Odpowiedz
  • Czy zna pani historię tego miejsca ? Dlaczego mężczyźni tam umierają ?Proszę mi odpwiedziec.Czy to zawsze tak było tak ,od kiedy są takie przypadki smierci

   Odpowiedz
 • Podobno w tym domu zamurowano w ścianie kobietę z dzieckiem i zabetonowano zakonnice które tam mieszkały, po okolicy chodzą głosy, że obecny właściciel wzywa egzorcystów, bo nie może sobie poradzić z tym co tam się dzieje, podobno spadają obrazki i krzyże które zawiesza, kręcą się one same na ścianie a później spadają, w nocy słychać jakieś krzyki i płacze, także troszkę to przerażające.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.