Jagusiowe Podróże

Podróże raczej bliskie niż dalekie :)

Jagusiowe Podróże
*Obiekty sakralneGończyceWszystkie miejsca

Gończyce

Kliknij na zdjęcie po więcej - Spread the love - polub mnie - wyślij znajomym

Gończyce – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie garwolińskim, w gminie Sobolew.Gończyce to wieś leżąca około 80 km od Warszawy (w kierunku połud.-wsch.) przy trasie Warszawa – Lublin. We wsi znajduje się skrzyżowanie drogi krajowej nr 17 (Warszawa−Lublin−Zamość−Hrebenne) z drogą wojewódzką nr 807 (Maciejowice−Żelechów−Łuków).  
 
Współrzędne obiektu:
N 51.776776
E 21.719735
 
Pierwotny kościół wybudowany został w 1690 r. Od 1699 r. do 1764 r. był filią parafii w Samogoszczy, a następnie funkcjonował jako samodzielna parafia.
 
 Następny kościół, pw. Świętej Trójcy, wybudowany w 1740 r. przez Kazimierza Grabowskiego, starostę trzebieszowskiego był także drewniany. Wystrój wnętrza barokowy. 
 
Obecny kościół parafialny murowany, wybudowany w latach 1997-2002, staraniem ks. Jana Spólnego, poświęcony w 2002r. przez Bpa Zbigniewa Kiernikowskiego stanął tuż obok drewnianego zabytku.
 
Obecnie kościółek pełni funkcję magazynu parafialnego, ale jest dobrze utrzymany i czysty. Wnętrze kościoła nie zmieniło się. Na ścianach nadal wiszą święte obrazy. Obok kościółka znajduje się równie zabytkowa dzwonnica.
 
10 marca 1946 na szosie Warszawa−Lublin w rejonie Gończyc oddział AK Mariana Bernaciaka stoczył potyczkę z oddziałem Armii Czerwonej, w której zginęło kilku żołnierzy sowieckich, a pluton polski stracił 1 zabitego i 1 rannego.
 
 
 
 

Gończyce na mapie google


Kliknij na zdjęcie po więcej - Spread the love - polub mnie - wyślij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.