Jagusiowe Podróże

Podróże raczej bliskie niż dalekie :)

Jagusiowe Podróże
*Pałace*ZamkiCelejówWszystkie miejsca

Celejów

Kliknij na zdjęcie po więcej - Spread the love - polub mnie - wyślij znajomym

Celejów – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, w gminie Wąwolnica. Leży nad rzeką Bystrą, niedaleko od Kazimierza (w kierunku na Lublin) w północno-zachodniej części gminy Wąwolnica. 
 
 
Współrzędne GPS:
N 51°19’48,45”
E 22°04’09,44”
 
 
Samodzielny Publiczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Celejowie 
Celejów 68 
24-120 Kazimierz Dolny 
tel. (+81) 881 02 11
 
W Celejowie znajduje się zespół pałacowo-parkowy z XVIII w. W końcu XV wieku istniał w Celejowie folwark Jakuba i Pawła z Chotczy herbu Nabram. 
 
Po połowie XVI wieku ród ten wybrał Celejów na swoją główną siedzibę, w związku z czym rodzina Choteckich wzniosła tu z ciosów kamiennych dwukondygnacjowy dwór-zamek. Przed 1570 rokiem zamek przeszedł jako wiano Emarcjanny z Choteckich na własność Andrzeja Dunin-Borkowskiego. 
 
W 1740 roku kolejni właściciele Tarłowie przebudowali dwór według projektu architekta Franciszka Mayera, a w 1800 roku ponownej rozbudowy podjęli się Lubomirscy. 
 
W latach 1823-1831 zamek należał do Czartoryskich a w 1847 roku do Marcina Klemensowskiego.
 
Przebudowany na przełomie XVIII i XIX wieku przez Annę Sewerynową Potocką. Po pożarze w 1847 r. został odbudowany w 1890 r. przez Józefa Klemensowskiego i w takiej postaci przetrwał do dziś. 
 
Obecnie mieści się tu ośrodek dla psychicznie i nerwowo chorych. 
 
Powojenne losy Celejowa są niezbyt szczęśliwe: tuż po nadejściu władzy ludowej zdewastowany został pałac, istniejąca tu gmnia została zlikwidowana w 1954 roku.  Kiedy tworzono Kazimierski Park Krajobrazowy wycięto z niego Celejów – planowano tu bowiem budowę uzdrowiska. Nic z tgo nie wyszło i Celejów został włączony w granice parku. 
 
W połowie lat 90. miała się tu rozpocząć budowa szpitala kardiologicnego… ale sie nie rozpoczęła.  Niedawno powstał pomysł wykorzystania wód geotermalnych, zalegających pod Celejowem. Źródla, zgodnie z planami, zasilą lecznicze i rekreacyjne baseny, wokół których powstaną hotele i odpowiednia infrastruktura. Budowa „Term lublelskich” to inwestycja równie poważna jak niedoszłe uzrowisko. Czy podzieli jego losy? 
 
Ruiny dawnej papierni, ktora produkowała papier m.in. na potrzeby książęcej rezydencji Czartoryskich w Puławach. 
 
Uruchomiona w 1828 działała do około roku 1850, kiedy to, z powodu braku zamówień została przekształcona w młyn.
 
 

Celejów na mapie google


Kliknij na zdjęcie po więcej - Spread the love - polub mnie - wyślij znajomym

Jeden komentarz do “Celejów

  • A pomyśleć ,że teraz będą Termy Celejowskie. Już dawne odwierty z lat 80 wykazały, że woda mineralna jest jeszze lepszej jakości niż wydobywana z żyły Nałęczowskiej czy Drzewieckiej.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.