Jagusiowe Podróże

Podróże raczej bliskie niż dalekie :)

Jagusiowe Podróże
*DworkiBlizocinWszystkie miejsca

Blizocin

Kliknij na zdjęcie po więcej - Spread the love - polub mnie - wyślij znajomym

Cel podróży: przepiękne widoki okolic Blizocina.

Blizocin – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie lubartowskim, w gminie Jeziorzany

Współrzędne miejscowości

N 51.589358

E 22.211345

Blizocin, który pokazuję to przepiękne zdjęcia zakoli Wieprza. Nie sposób przejechać obok nich obojętnie.

Szukając wiadomości o samym Blizocinie natknęłam się na bardzo ciekawy artykuł na stronie Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego [http://www.ptz-lublin.pl].

„Dzieje Pewnego Testamentu” którego autorem jest dr Mieczysław Kseniak zamieszczone były w Kalendarzu Lubelskim [Lublin, 1983, s. 38 – 48] a przedstawiały testament Kajetana Kickiego.

Jednym z poleceń w nim zawartych była budowa szkoły rolniczej. Jak pisze dr Kseniak, właściwa szkoła rolnicza zgodnie z jego wolą miała być wzniesiona w Orłowie, ale sprawy potoczyły się inaczej.

Mianowicie „Administracja Zapisu hr. Kickiego” postanowiła Zakład Agronomiczny o charakterze instytutu badawczo-rozwojowego zlokalizować na obszarze dóbr sobieszyńskich ze względu na bliskość Warszawy i na centralne położenie w Królestwie Polskim.

W Sobieszynie w 1886 r. powstała więc pierwsza w Królestwie Sobieszyńska Rolnicza Stacja Doświadczalna, działająca pod patronatem Towarzystwa Rolniczego.

Przy Stacji postępowe ziemiaństwo popierające szlachetne idee Kickiego zakłada w trzy lata później Nadwieprzańską Spółkę Hodowców Roślin, a w dziesięć lat później w pobliżu gościńca z Ryk do Kocka, na wzniesieniu zwanym Brzozową Górą zbudowana została Szkoła Rolnicza — pierwsza tego typu w Królestwie Polskim (szkoła w Kijanach powstała nieco później, bo w 1913 r.).

Dla Szkoły Rolniczej wybrano miejsce wyjątkowo malownicze. Wzniesiono ją wśród lasu przekształconego w park, w obrębie którego urządzono stawy hodowlane i postawiono według najlepszych wzorów murowany, piętrowy budynek z czerwonej cegły, wspaniale wyposażony w pomoce, laboratoria oraz utrzymane na wysokim poziomie gospodarstwo powstałe z dawnego folwarku w Sobieszynie.

W końcu XIX w. na teren zespołu szkolnego przeniesiono modrzewiowy dwór z Blizocina z przeznaczeniem na zajazd myśliwski.

Istniał więc w Blizocinie dwór. Niestety niewiele o samej miejscowości udało mi się odnaleźć.

Udało mi się ustalić jedynie, że dawniej były to dobra królewskie, które otrzymał Stanisław Lupa Podlodowski w zamian za przysłowiowe „trzymanie gęby na kłódkę” podczas obrad sejmu w 1548 roku.

Dał się on poznać jako aktywny oponent małżeństwa
Zygmunta II Augusta z Barbarą Radziwiłłówną.

Swoje zdanie na temat tego związku głosił z ławy poselskiej, w dobitnym tonie, otwarcie krytykując decyzję monarchy o poślubieniu Barbary.

Mimo swej początkowej nieustępliwości Lupa z czasem zamilkł. Związane to było z nadaniami ziemskimi, jakie otrzymał od króla.

W celu „wyciszenia” niewygodnego mówcy sejmowego monarcha przekazał mu intratne królewszczyzny w powiecie radomskim (Mleczków, Mazowszany. Blizocin i Wola Blizocka).

Właśnie ten burzliwy czas w życiu Podlodowskiego jest dość dobrze znany i potwierdzony przekazami źródłowymi.

Ja te fragmenty zaczerpnęłam z artykułu Agaty Świątkowskiej „Działalność polityczna Podlodowskich herbu Janina w XVI wieku” zamieszczonego w czasopiśmie „Koło historii” wydawanego przez Koło Naukowe Historyków Studentów UMCS w Lublinie.

Nikogo zapewne nie zdziwi fakt, że zanim opublikowałam ten post, musiałam się wybrać do Sobieszyna aby ów modrzewiowy dworek obfotografować. Oto i on:

A znaleźć go wcale nie było tak łatwo jakby się zdawać mogło, gdyż w Sobieszynie o żadnym dworku nikt nie słyszał.

Zaś kompleks budynków Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego mieści się w Brzozowej po drugiej stronie drogi krajowej 48 w znacznej odległości od samego Sobieszyna.

Niepozorny drogowskaz „Brzozowa 1 km” skierował nas na równie niepozorną acz malowniczą, ponad kilometrową  aleję wysadzaną klonami i lipami.

Co mieści się na jej końcu opowiem już w kolejnym poście. Będzie on tym razem o Sobieszynie-Brzozowej.

Blizocin na mapie google


Kliknij na zdjęcie po więcej - Spread the love - polub mnie - wyślij znajomym

Jeden komentarz do “Blizocin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.