Jagusiowe Podróże

Podróże raczej bliskie niż dalekie :)

Jagusiowe Podróże
*ZamkiBartoszyce

Bartoszyce

Kliknij na zdjęcie po więcej - Spread the love - polub mnie - wyślij znajomym

Bartoszyce (dawniej Barsztyn) – miasto w północnej Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie bartoszyckim, siedziba gminy wiejskiej. Miasto leży na Nizinie Sępopolskiej w dolnym biegu rzeki Łyny.

Współrzędne miejscowości

N 54.251975

E 20.806314

Bartoszyce leżą na terytorium Barcji, jednej z historycznych krain dawnych Prus zamieszkiwanej, przez plemię Bartów. Obok rolnictwa, rozwijało się tu również pszczelarstwo zwane bartnictwem, od staropruskiego słowa bartis (po polsku barć), od czego być może zaczerpnięto nazwę krainy. Krzyżacy po podboju tych terenów wybudowali tu w 1240 roku pierwszy warowny zamek, wokół którego szybko rozrosła się osada [Zamek został zniszczony przez mieszczan na początku wojny trzynastoletniej i nigdy nie został już odbudowany].

Osada początkowo nosiła nazwę Rosenthal – w wolnym tłumaczeniu „Dolina Róż”. W 1332 wielki mistrz Zakonu Luther z Brunszwiku nadał miastu w akcie lokacyjnym nazwę Bartenstein, co można tłumaczyć na różne sposoby – jako kamień lub skałę Barcji (Bartów), bądź „toporowy kamień”. Polskie przyswojenia fonetyczne Bartoszyce i Barsztyn pojawiają się dopiero wraz z kolonizacją mazurską Prus w okresie reformacji. Do 1945 r. w oficjalnym i powszechnym użyciu była jednak nazwa niemiecka.

Dzisiejszą formę ustalono oficjalnie po włączeniu miasta do Polski. Na skutek wasalizacji lennej Prus Książęcych w 1525 roku ożywił się handel zbożem, futrami, drewnem, chmielem i bursztynem. O rozwój gospodarczym i społecznym świadczy fakt że bywali tu w 1656 roku król szwedzki Gustaw Adolf oraz książę pruski Fryderyk Wilhelm I a w 1661 roku obradował tu Sejm Pruski.

Ponownie w centrum wydarzeń politycznych Bartoszyce znalazły się podczas wojen napoleońskich w 1807r. Efektem spotkania króla Prus Fryderyka Wilhelma III Pruskiego z cesarzem Aleksandrem I było podpisanie traktatu bartoszyckiego, który był układem sojuszniczym przeciwko Napoleonowi.

W Bartoszycach warto zobaczyć:

  • Stare Miasto Bartoszyce z XIV wieku o doskonale zachowanym układzie urbanistycznym.
  • Brama Lidzbarska z 1468 roku. Doskonale zachowany fragment miejskich murów obronnych o dużym podobieństwie do okolicznych kościołów wiejskich. W budynku od 1881 roku mieściło się więzienie. Znajduje się przy Placu Konstytucji 3-go Maja 20.
  • Pozostałości miejskich murów obronnych z XIV wieku – zabytek archeologiczny.
  • Spichlerze z przełomu XVIII i XIX wieku. Najlepiej zachowane znajdują się przy ulicy gen. Józefa Bema 11 oraz Pawła Strzeleckiego 2.
    Kościół św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej gotycka budowla z II połowy XIV wieku, którą wielokrotnie przebudowywano m.in. w 1678 r., wieża pochodzi z 1732 r.
  • Kościół św. Jana Chrzciciela z XV wieku. Gotycki budynek znajdujący się poza obszarem starego miasta na lewym brzegu Łyny. Istniał już w 1404 r.
  • Kościół św. Brunona – powstał w latach 1882–1883 jako pierwsza świątynia katolicka w Bartoszycach.
  • Kamienne baby (Baby pruskie) w Bartoszycach popularnie nazywane „Bartkami”. Dwa kamienne posągi Bartek i Gustebalda umieszczone wraz z kamienną misą na skwerze przy zbiegu ulic Marii Skłodowskiej-Curie i Bohaterów Warszawy. Prawdopodobnie są dziełem plemion pruskich zamieszkujących pierwotnie te tereny.
  • Budynek Dawnego Browaru przy ulicy Kopernika 5
  • Cmentarz wojenny z I wojny światowej z 1914 roku.
  • Wieża ciśnień z około 1904 roku
  • Park Elizabeth – usytuowany u podnóża Góry Zamkowej.

Bartoszyce na mapie google


Kliknij na zdjęcie po więcej - Spread the love - polub mnie - wyślij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.