Jarczew – dwór
CEL PODRÓŻY: Jarczew – Zespół dworski z II poł. XIX w. (nr rej.: 293/82 z 17.05.1982 i z 27.08.1997): dwór i park.
Jarczew – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie łukowskim, w gminie Wola Mysłowska.
Współrzędne obiektu
N 51.816769
E 21.975763
Pierwsza informacja o wsi Jarczew, pochodzi z 1437 r. Właścicielami majątku stawali się kolejno: Andrzej i Stanisław Ciołkowie w 1483 roku , Benedykt Jarczewski w 1508 roku, Andrzej Jarczewski i Marcin Trojanowski w 1569 roku, oraz następnie Adam, Stanisław, Jan, Joanna Aleksandra i Marcin Trojanowscy. Jednak największy rozkwit Jarczewa nastąpił w połowie osiemnastego wieku kiedy to majątek przeszedł w ręce rodziny Podoskich. Jerzego Podoski ożenił się ze szwagierką prezydenta Ignacego Mościckiego. To sprawiło, że Jarczew w okresie dwudziestolecia międzywojennego stał się centrum życia towarzyskiego rządu polskiego. Bywali tu ministrowie, szefowie rządu i sam prezydent oczywiście także.
W czasie okupacji Niemcy urządzili we dworze ośrodek rehabilitacyjny dla rannych żołnierzy. Po II wojnie światowej zespół dworski znacjonalizowano. Zorganizowano w nim Stację Hodowli Roślin.
Dwór w Jarczewie został zbudowany w stylu klasycystycznym w 1830 roku. Budynek parterowy, murowany z wysuniętym ryzalitem i podwyższonym portykiem zwieńczonym trójkątnym szczytem z kwadratowym okienkiem. Dach jest czterospadowy, kryty blachą.
Do zespołu dworskiego należały także: obora, stajnia, czworak zwany rybakówką, kuźnia, murowana oficyna (kuchnia), 4 domy drewniane z XIX/XX w., a także park krajobrazowy ze stawami.
Jarczew na mapie google