Jagusiowe Podróże

Podróże raczej bliskie niż dalekie :)

Jagusiowe Podróże
*Obiekty sakralneOsieckWszystkie miejsca

Osieck

Kliknij na zdjęcie po więcej - Spread the love - polub mnie - wyślij znajomym

 

Osieck – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie otwockim, w gminie Osieck.
 
 
Współrzędne miejscowości
N 51.968028
E 21.419220
 
 
Nazwa Osieck pochodzi od staropolskiego wyrazu – osiek, oznaczającego warownię leśną zbudowaną pni drzewnych. Pierwsze wzmianki o Osiecku datowane są na VII-X wiek, kiedy to został zaznaczony na mapie Mazowsza z wczesnego średniowiecza sporządzonej przez Bogusława Gerlacha. Istnienie wcześniejszej osady udowodnione zostało przez badania archeologiczne, które odkryły cmentarzysko datowane na I-III wiek n.e.  
Rozkwit miejscowości nastąpił w XIV wieku kiedy to wybudowano tu okazały dwór myśliwski, który służył książętom mazowieckim w czasie licznych łowów. Król Zygmunt August 27 października 1558 r wydał dekret nadający osadzie Osieck prawa miejskie. Król wielokrotnie bywał w owym dworze a w XVII wieku schronił się w nim wraz z całą rodziną przed panująca wtedy zarazą.
 

 

W okresie potopu szwedzkiego Osieck został doszczętnie zniszczony. Po wojnie właścicielami dóbr stali się Bielińscy, którzy starali się przywrócić miastu dawną świetność. Jednak historia znowu pokrzyżowała te plany. Wojna polsko-rosyjska, Insurekcja Kościuszkowska, a następnie III rozbiór Polski dopełniły upadku miasta.
Ostatecznie ukazem carskim z 1 czerwca 1869 r za czynny udział mieszkańców w powstaniu listopadowym 1830-1831 i styczniowym 1863-1865 Osieck został pozbawiony praw miejskich.
 

 

  W XIII wieku został w Osiecku wybudowany kościół parafialny pw Świętego Batłomieja. Spłonął on w 1566 rok . a na jego miejsce w 1672 roku wybudowano nowy, który z kolei uległ zniszczeniu w okresie potopu szwedzkiego.
Bezpośrednio po tym zdarzeniu, w roku 1778 ks Andrzej Reptowski wybudował kościół  w stylu barokowym, który z kolei uległ zniszczeniu w wyniku wojen polsko-ruskich. W 1881 roku został on rozebrany.
 
Dopiero latach 1902 – 1904 został wybudowany nowy, istniejący do dziś, kościół, tym razem w stylu neogotyckim pod wezwaniem Świętych Andrzeja i Bartłomieja.
W czasie zaciętych walk we wrześniu 1939 r o uchwycony przez Niemców przyczółek pod Górą Kalwarią. W wyniku bombardowań i ostrzału artyleryjskiego spłonęła doszczętnie większość zabudowy.  
 
 
 

Osieck na mapie google


Kliknij na zdjęcie po więcej - Spread the love - polub mnie - wyślij znajomym

9 komentarzy do “Osieck

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.