Jagusiowe Podróże

Podróże raczej bliskie niż dalekie :)

Jagusiowe Podróże
*ZamkiSiewierzWszystkie miejsca

Siewierz

Kliknij na zdjęcie po więcej - Spread the love - polub mnie - wyślij znajomym

Siewierz – miasto w Małopolsce, w woj. śląskim, w powiecie będzińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Siewierz. Leży na Garbie Tarnogórskim nad rzeką Czarną Przemszą.
 
Współrzędne obiektu 
 50.467298
19.241670
 
Ruiny zamku w Siewierzu są w pisane do rejestru zabytków pod nr rej.: 333/51 z 10.09.1951 oraz 777/67 z 17.06.1967. Znajdują się one na południowy wschód od miasta nad brzegiem Czarnej Przemszy. 
 
 
Pierwsze wzmianki historyczne w dokumentach pisanych datowane sa na rok 1125 jednak istnienie grodu wcześniej jest nieznane z powodu braku badań archeologicznych. 
 
Badania archeologiczne prowadzone od 1963 roku potwierdziły istnienie założenia obronnego w pierwszej połowie XIV wieku. Na usypanej wtedy sztucznie platformie wybudowano drewniane budynki. 
 
Pierwszym murowanym obiektem była cylindryczna wieża usytuowana w południowej części zespołu w pierwszej połowie XV wieku. Od tego czasu powstają kolejne elementy murowane takie jak mury obwodowe czy wieża bramna w południowej części dziedzińca. 
 
Kolejno powstała także wieża bramna północna oraz budynek mieszkalny na wschód od niej. W latach 30-tych szesnastego wieku brama ta została rozebrana a budulec użyty do wzniesienia południowego i zachodniego skrzydła zamku w stylu renesansowym. 
 
 Legenda „O Czarnej Damie”:
W jasne księżycowe noce na murach zamku w Siewierzu pojawia się postać Czarnej Damy, która jękliwym głosem straszy okolicznych mieszkańców. Była to niegdyś niezwykłej urody dziewica, z pochodzenia Żydówka, która zakochała się w burgrabi rządzącym zamkiem. Podczas nieobecności biskupa zjawiała się w zamku na potajemne spotkania z ukochanym. Ale wiadomość o spotkaniach dotarła do miejscowego plebana a następnie do biskupa, który pewnego wieczoru zawitał niespodziewanie na zamek i zastał zakochaną parę w jednej z komnat. Kilka dni potem burgrabię wygnano, a piękna Żydówka za profanację świętego miejsca została skazana na śmierć przez zakopanie żywcem. Wyrok wykonano w zamkowych lochach. Od tego czasu niemal w każdą noc o pełni księżyca zjawa pojawia się na dziedzińcu zamkowym by straszyć załogę zamku i okolicznych mieszkańców.
[żródło http://www.edenpolska.pl]
 
Przed Potopem Szwedzkim cały zespół zamkowy został umocniony. Po zniszczeniach wojennych został odrestaurowany. 
 
Kolejna przebudowa zamku datowana jest na przełom XVII i XVIII kiedy to dobudowano wschodnie skrzydło zamku a basztę przy bramie wjazdowej podwyższono i zwieńczono barokowym dachem. Od tego czasu zamek zaczął powoli podupadać. 
 
Od roku 1807 zamek pozostawał niezamieszkany co przyczyniło się do dalszej dewastacji kompleksu. Prace zabezpieczające zabytek odbyły się w latach 50 i 70 XX wieku w wyniku czego zamek został zachowany w stanie trwałej ruiny. Przeprowadzono wtedy remont basterii i piwnic oraz zrekonstruowano mur od strony południowej. 
 
W roku 1997 powołano do życia Fundację „Zamek Siewierski” im. Księstwa Siewierskiego. Kolejne prace konserwatorskie wykonano w latach 2007-2010. 
 
Zrekonstruowano wtedy most zwodzony, wykonano platformę widokową w wieży bramnej, wybrukowano dziedziniec zamkowy, zrekonstruowano część południowej ściany zamku. 
 
W celach turystycznych w zachodniej piwnicy zamku wykonano posadzkę z ogrzewaniem podłogowym.
 
w Siewierzu warto jeszcze zobaczyć:
  • Kościół romański pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela
  • Kościół parafialny pod wezwaniem świętego Macieja Apostoła.
  • Cmentarz parafialny [wpisany do rejestru zabytków]
  • Rynek – średniowieczny układ urbanistyczny.

Siewierz na mapie  


Kliknij na zdjęcie po więcej - Spread the love - polub mnie - wyślij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.