Pińczów
Nikłe relikty zamku znajdują się na wzniesieniu leżącym na lewym brzegu Nidy. Na sąsiednim wzgórzu znajduje się Kaplica św. Anny wzniesiona w stylu manierystycznym w 1600 r. wg projektu Santi Gucciego. Oba wzgórza stanowiły niegdyś kompleks sytemu fortyfikacyjnego pińczowskiego zamku.Na wzgórzu, obok kaplicy ulokowane są kamienne figury świętych: św. Pawła, św. Tekli oraz Michała Archanioła. Powstały one w pierwszej połowie XIX w.
W Pińczowie warto jeszcze zobaczyć:
- Dawny zespół klasztorny oo. paulinów
- Zespół klasztorny oo. reformatów na Mirowie
- Dom Ariański (zwany również Drukarnią Ariańską) na Mirowie z przełomu XVI i XVII w.
- Pałac Wielopolskich z 1789 r. Wzniesiony prawdopodobnie według projektu Franciszka Nax
- Pawilon ogrodowy w kształcie baszty z XVI w. wybudowany przez Santi Gucciego.
- Synagoga Stara, wybudowana w latach 1594-1609. Jest jedną z najstarszych synagog zachowanych w Polsce.
Jak wyglądał Pińczowski Zespół Zamkowy na przełomie XVII i XVIII wieku można zobaczyć oglądając niezwykle szczegółową wizualizację Zamku w Pińczowie stworzonej przez Mateusza Staniszewa na stronie http://www.zamekpinczow.pl Prace nad przygotowaniem rekonstrukcji zamku trwały ponad dwa lata. Ich wynikiem jest stworzenie 21 fotorealistycznych grafik ukazujących cały Pińczowski Zespół Zamkowy w różnych ujęciach. Oprócz samego głównego zamku wizualizacja uwzględnia również reprezentacyjne przedzamcze, zwierzyniec, ogród, baszty i fortyfikacje. Stworzone grafiki zostały przekazane do Muzeum Regionalnego w Pińczowie.
Tak oto autor sam pisze o swoim projekcie: “Poprzez ten projekt chciałem m.in. odświeżyć pamięć o tej budowli, i sprawić, że być może teren doczeka się ciekawych planów rewitalizacyjnych i kompleksowych badań archeologicznych, które do tej pory objęły zaledwie 10% całego terenu. A także wzbogacić kolekcję Muzeum o takie dodatkowe materiały.”
Pińczów na mapie google