Jagusiowe Podróże

Podróże raczej bliskie niż dalekie :)

Jagusiowe Podróże
*Obiekty sakralneNowodwórWszystkie miejsca

Nowodwór

Kliknij na zdjęcie po więcej - Spread the love - polub mnie - wyślij znajomym

Nowodwór – wieś  w województwie lubelskim, w powiecie ryckim, w gminie Nowodwór.

 Współrzędne miejscowości

 N 51.638746
E 22.101841
 
„Atlas Historyczny Polski. Województwo Sandomierskie w drugiej połowie XVI wieku” pod red. Stanisława Trawkowskiego podaje: „(…) Nowodwór lokowany we wsi Wyprzadów w pierwszej połowie XVI wieku (…) W pow. stężyckim, na obszarze stosunkowo późnej sieci osadniczej tzw. Podlasia wyrosło w XVI w. 5 miast prywatnych, a mianowicie (poza wspomnianym Jadamowem) Maciejewscy lokowali Maciejowice, Męcińscy Nowodwór czyli Wyprzadów, Dzikowie — Wojcieszków (czyli Nowe Miasto), Kłoczowscy Drążgów. Sondażowa analiza stanu posiadania właścicieli nowo lokowanych miast w pow. stężyckim ukazała, iż byli to przeważnie możni panowie, posiadający co najmniej kilkuwioskowe majątki, a nowo lokowane miasto miało zapewne pełnić rolę ośrodka lokalnej wymiany (…) ”. Jak podaje dalej „Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom VII” w roku 1566  należał on do Wojciecha Męcińskiego. W 1612 roku Jadwiga Męcińska z domu Głoskowska ufundowała w Nowodworze kościół parafialny [dziś już nie istniejący]. W roku 1870 Nowodwór stracił status miejski.
 
 
 
  

Po  śmierci ww Wojciecha, miasteczko Nowodwór oraz 17 wsi odziedziczył jego syn Wojciech Męciński (Męczyński) polski jezuita, misjonarz w Japonii. Pomimo protestów rodziny w 1669 roku zapisał on dobra nowodworskie na uposażenie kolegium św. Piotra w Krakowie.

 
W 1870 r Nowodwór utracił prawa miejskie. Być może miało to związek ze zniszczeniami jakie poczyniła Dragonia ks. Radziwiłła, podczaszego Wielkiego Księstwa Litewskiego  w latach kiedy Nowodwór był pod rządami kolegium.
 
W 1886 roku Nowodwór należał do Ludwika hr. Krasińskiego.
 
 
W okolicy Nowodworu znajduje się pomnik poświęcony zbrodni ludobójstwa na narodzie Romów w czasie Drugiej Wojny Światowej.
 
 Wg źródeł IPN w okolicy Nowodworu odbyły się dwie masowe egzekucje Romów. 
 
Z powodu braku dokumentów trudno jest określić dokładną ilość ofiar. Podaje się, że w pierwszej egzekucji, w roku 1941 zginęło ok 40 Romów, w drugiej ok. 150.
 

Nowodwór na mapie google

 


Kliknij na zdjęcie po więcej - Spread the love - polub mnie - wyślij znajomym

11 komentarzy do “Nowodwór

  • PRZEPRASZAM BYĆ MOŻE SIĘ MYLĘ ALE KIEDY BYŁEM JESZCZE DZIECKIEM PAMIĘTAM JAK MÓJ TATA MÓWIŁ ŻE WCZEŚNIEJ NAJPRAWDOPODOBNIEJ W OKRESIE POTOPU SZWEDZKIEGO NOWODWÓR NOSIŁ NAZWĘ WIEPRZADÓW.CZY MOŻE BYĆ TO PRAWDA?

    Odpowiedz
    • To nieprawda. Od założenia jako miasta prywatnego w II połowie XVI wieku Nowodwór nosił nazwę obowiązującą do dziś.

      Odpowiedz
      • Jednakowoż należy zauważyć, że istnieje bezpośrednie powiązanie między Wyprzadowem a Nowodoworem. „Atlas Historyczny Polski. Województwo Sandomierskie w drugiej połowie XVI wieku” podaje: „(…) Nowodwór lokowany we wsi Wyprzadów w pierwszej połowie XVI wieku (…)”

        Odpowiedz
  • Szanowny podróżniku, pomnik romów znajduje się w Ułężu. Lotnisko też jest w Ułężu. Wystarczy spojrzeć na stare spisy i mapy… nie na gpsy

    Odpowiedz
  • Z tego co się wstępnie dowiedziałam miejscowość, która niegdyś byłą w miejscu Nowodworu miała nazwę Wyprzadów, jednak jej mieszkańcy wymarli co do jednego na cholerę. Historia jest do sprawdzenia podobno i jak tylko znajdę chwilkę żeby się tym zająć to spróbuję potwierdzić.

    Odpowiedz
  • Jak napisałam pomnik Romów znajduje się cyt. "w okolicy" Nowodworu. I na pewno bliżej pomnika jak i wspomnianego przez Pana/Panią lotniska leży miejscowość Nowodwór a nie Ułęż.

    Odpowiedz
  • W Nowodworze urodził się Wacław Nałkowski – twórca geografii rozumowej, ojciec pisarki Zofii Nałkowskiej.
    Co do Wyprzadowa, to podobno w okolicach obecnego cmentarza znajdował się klasztor.
    Mówi się też że miasto podupadło po dosyć powszechnych grabieżach szwedzkich podczas potopu.

    Co do pomnika i lotniska to owszem, leżą w granicach administracyjnych gminy Ułęż, z racji jednak bezpośredniej bliskości wsi Nowodwór powszechnie mówi się o lotnisku w Nowodworze (wystarczy spojrzeć na maps.google.pl).

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.