Jagusiowe Podróże

Podróże raczej bliskie niż dalekie :)

Jagusiowe Podróże
*Dworki*Obiekty sakralneKorytnicaWszystkie miejsca

Korytnica

Kliknij na zdjęcie po więcej - Spread the love - polub mnie - wyślij znajomym

 
Korytnica – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie garwolińskim, w gminie Trojanów.
 
Współrzędne obiektu
N 51° 43′ 26,48″ 
E 21° 46′ 38,58″ 

Pochodzący z drugiej połowy XIX w dwór został wpisany do rejestru zabytków pod nr rej.: 415 z 22.12.1992.  Obecnie jest własnością prywatną, jednak udało mi się zrobić zdjęcie. Zbudowany w stylu klasycystycznym, parterowy budynek posiada od frontu portyk cztero- kolumnowy nad którym widnieje częściowo dobudowana druga kondygnacja.

Do zespołu dworskiego należą także spichlerz i chlewnia.

Do dworu prowadzi piękna aleja dojazdowa zbudowana ze starodrzewia, który porasta także dworski park.

Korytnica w gminie Trojanów (powiat garwoliński, województwo mazowieckie) to wieś istniejąca od ok. XIII w.

Najstarszy wiarygodny zapis na ten temat pochodzi z wydanego w roku 1883 pod redakcją Filipa Sulimierskiego „Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich”: „Korytnica, wieś i folwark, powiat garwoliński, gmina Sobolew, parafia Korytnica. Posiada kościół parafialny murowany i szkołę.”

Odwiedzając Korytnicę nie sposób przeoczyć XVIII wiecznego Kościoła pw. św. Bartłomieja. W latach    1919–1926 został on przebudowany wg projektu J. Dziekońskiego.

W świątyni znajdują się pochodzące z 2 połowy XIX w drewniane i polichromowane rzeźby „Matka Boska Niepokalanie Poczęta” oraz „Chrystus Ukrzyżowany”.

 
 

Korytnica na mapie google


Kliknij na zdjęcie po więcej - Spread the love - polub mnie - wyślij znajomym

2 komentarze do “Korytnica

  • Jestem pełen podziwu i szacunku do Pani za bogate opisy i ciekawe zdjęcia tworzące ten blog. Od pewnego czasu interesuję się siedzibami szlacheckimi, a tutaj mogę znaleźc dokładne dane historyczne i graficzne. Dziękuję bardzo i pozdrawiam./ Stanisław

    Odpowiedz
  • Mało kto z obcych wie, że kościół w Korytnicy był przebogato zdobiony wewnątrz freskami. Całe sufity i ściany były pokryte kolorowymi malowidłami przedstawiającymi anioły, świętych i różne sceny. Zapewne z Nowego i Starego testamentu. Będąc dzieckiem stałem często na mszy i zadzierając głowę podziwiałem te malowidła i sceny niczym jakieś religijne komiksy. Niestety….. Bodajże w latach 90tych jakiś "światły" pod względem artystycznym proboszcz zlecił remont kościoła i wszystko po prostu zamalowano białą i żółtą farbą…. Skandal.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.