Jagusiowe Podróże

Podróże raczej bliskie niż dalekie :)

Jagusiowe Podróże
MełgiewWszystkie miejsca

Mełgiew

Kliknij na zdjęcie po więcej - Spread the love - polub mnie - wyślij znajomym

Mełgiew – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie świdnickim, w gminie Mełgiew.
 
Mełgiew na mapie google
 
Współrzędne obiektu
N 51,228578
E 22,779934
 
Do rejestru zabytków województwa lubelskiego wpisany jest zespół kościoła parafialnego w Mełgwi .
 
 Na zespół ten składają się następujące obiekty-:
 ·  stary kościół wzniesiony w latach 1726-1730, którego fundatorem był Jacek Stoiński – sędzia ziemski Lubelski, właściciel Podzamcza. Obecnie mieści się w nim muzeum regionalne (Izba Pamiątek Regionalnych 
·  nowy neogotycki kościół pod wezwaniem św. Wita wybudowany w latach 1906-1910,
·  dzwonnica murowana wzniesiona w koricu XVII klasycystyczna, w której znajdowały się niegdyś cztery dzwony zrabowane podczas I wojny światowej,
·   brama z kapliczką św. Jana Nepomucena 
 
Ludzie w okolicach Mełgwi przybywali już w czasach neolitu. W latach  przedpiastowskich  obszar  obecnej  gminy  zamieszkany  był przez Lędźwian – plemię Słowiańskie, jednakże nie występowały tu większe osady. Osiedleniu nie sprzyjały w XIII wieku liczne wojny, wojny domowe jak i najazdy tatarskie. Dopiero na przełomie XIII i XIV wieku powstały osady Mełgiew i Janowice. Były one własnością rodu rycerskiego herbu Lewart.  W następnym 100 –  leciu liczba osad rycerskich zwiększała się i tak powstały osady: Krzesimów i Trzeszkowice.
 
        W Polsce szlacheckiej podział  administracyjny kształtował się na poziomie województw, powiatów  a  najmniejszą jednostką terytorialną była parafia.  Pod parafię  podlegało od kilku do  kilkunastu wsi skupionych w obrębie  kościoła katolickiego.  XVI wieczna parafia Mełgiew obejmowała swoim  zakresem  wsie:  Mełgiew,  Janowice,  Krzesimów, Trzeszkowice, Minkowice, Krępiec, Wierzchowiska i Bystrzejowice.
 
        Po III rozbiorze Polski tereny Lubelszczyzny podlegały pod Galicję Zachodnią. Po wyzwoleniu obecna  gmina Mełgiew należała  do  Księstwa Warszawskiego. W toku licznych zmian w 1864 r. na mocy ukazu carskiego utworzono gminę Mełgiew pod którą podlegały wsie:  Dominów, Janowice, Jacków,  Józefów,  Kazimierzów,   Krępiec,  Minkowice  Górne,  Minkowice Dolne,  Mełgiew,  Smolarnia,  Trzeciaków,  Trzeszkowice, Złość i Żanecin. Równocześnie powstałą także gmina Krzesimów,  składająca się z gruntów chłopskich ( włościańskich) jak i folwarcznych ( dworskich).  Obecne wsie  sołeckie nazywane były  gromadami.  W  drugiej połowie  XIX wieku doszło  do reorganizacji samorządu gminnego w wyniku  czego zlikwidowano gminę Krzesimów i dołączono ją do istniejącej gminy Mełgiew.
 
        W sierpniu   1919  roku  sejm Polski  uchwalił nowy  podział administracyjny obszaru kraju. Powstało województwo lubelskie oraz powiat lubelski, do którego należała gmina  Mełgiew.
 

Kliknij na zdjęcie po więcej - Spread the love - polub mnie - wyślij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.