Mełgiew
Mełgiew – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie świdnickim, w gminie Mełgiew.
Mełgiew na mapie google
Współrzędne obiektu
N 51,228578
E 22,779934
Do rejestru zabytków województwa lubelskiego wpisany jest zespół kościoła parafialnego w Mełgwi .
Na zespół ten składają się następujące obiekty-:
· stary kościół wzniesiony w latach 1726-1730, którego fundatorem był Jacek Stoiński – sędzia ziemski Lubelski, właściciel Podzamcza. Obecnie mieści się w nim muzeum regionalne (Izba Pamiątek Regionalnych
· nowy neogotycki kościół pod wezwaniem św. Wita wybudowany w latach 1906-1910,
· dzwonnica murowana wzniesiona w koricu XVII klasycystyczna, w której znajdowały się niegdyś cztery dzwony zrabowane podczas I wojny światowej,
· brama z kapliczką św. Jana Nepomucena
Ludzie w okolicach Mełgwi przybywali już w czasach neolitu. W latach przedpiastowskich obszar obecnej gminy zamieszkany był przez Lędźwian – plemię Słowiańskie, jednakże nie występowały tu większe osady. Osiedleniu nie sprzyjały w XIII wieku liczne wojny, wojny domowe jak i najazdy tatarskie. Dopiero na przełomie XIII i XIV wieku powstały osady Mełgiew i Janowice. Były one własnością rodu rycerskiego herbu Lewart. W następnym 100 – leciu liczba osad rycerskich zwiększała się i tak powstały osady: Krzesimów i Trzeszkowice.
W Polsce szlacheckiej podział administracyjny kształtował się na poziomie województw, powiatów a najmniejszą jednostką terytorialną była parafia. Pod parafię podlegało od kilku do kilkunastu wsi skupionych w obrębie kościoła katolickiego. XVI wieczna parafia Mełgiew obejmowała swoim zakresem wsie: Mełgiew, Janowice, Krzesimów, Trzeszkowice, Minkowice, Krępiec, Wierzchowiska i Bystrzejowice.
Po III rozbiorze Polski tereny Lubelszczyzny podlegały pod Galicję Zachodnią. Po wyzwoleniu obecna gmina Mełgiew należała do Księstwa Warszawskiego. W toku licznych zmian w 1864 r. na mocy ukazu carskiego utworzono gminę Mełgiew pod którą podlegały wsie: Dominów, Janowice, Jacków, Józefów, Kazimierzów, Krępiec, Minkowice Górne, Minkowice Dolne, Mełgiew, Smolarnia, Trzeciaków, Trzeszkowice, Złość i Żanecin. Równocześnie powstałą także gmina Krzesimów, składająca się z gruntów chłopskich ( włościańskich) jak i folwarcznych ( dworskich). Obecne wsie sołeckie nazywane były gromadami. W drugiej połowie XIX wieku doszło do reorganizacji samorządu gminnego w wyniku czego zlikwidowano gminę Krzesimów i dołączono ją do istniejącej gminy Mełgiew.
W sierpniu 1919 roku sejm Polski uchwalił nowy podział administracyjny obszaru kraju. Powstało województwo lubelskie oraz powiat lubelski, do którego należała gmina Mełgiew.