Milejów
W Milejowie znajduje się dwór drewniany, wybudowany w 1903 r. przez Antoniego Roztworowskiego według projektu architekta Jana Heuricha, otoczony parkiem z XIX w.
Niżej nad Wieprzem znajduje się budynek byłej gorzelni. W okresie PRL-u zespół dworski przeszedł we władanie Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Milejowie. Wokół budynku, zwanego popularnie „Dorotką” (od imienia córki dziedzica, która jak głosi legenda zginęła w tym miejscu), widoczne są pozostałości parku z XIX wieku z lipą drobnolistną uznaną za pomnik przyrody.
W 1827r. Milejów miał 42 domy i 282 mieszkańców. W połowie XIX w. dobra milejowskie powiększyły się, ponieważ Antoni Ignacy Rostworowski nabył od Henryka Potockiego dobra jaszczowskie, stanowiące wcześniej własność gen. Ludwika Kickiego, uczestnika Powstania Listopadowego, poległego w bitwie pod Ostrołęką (1831). W ten sposób w skład majątku Rostworowskich włączone zostały folwarki i wsie: Jaszczów, Starościce, Natalin, Białka, Wólka Białecka, Zgniła Struga. Ogólna powierzchnia dóbr wynosiła ok. 7000 mórg. Milejów początkowo należał do parafii Łańcuchów, ale w 1858r. po usilnych staraniach Antoniego Rostworowskiego i Heleny z Suflczyńskich Chrapowickiej, erygowano parafię Milejów. Z ich fundacji wybudowany też został w 1859r. kościół murowany, którego budowniczym był Konstanty Hendiger z Krasnegostawu. W 1863r., gdy wybuchło Powstanie Styczniowe, walki objęły także nasze strony. Jeden z uczestników powstania Romuald Kostkowski pochowany został na cmentarzu w Milejowie.
W 1929 r. oddano do użytku w Milejowie nowy budynek szkoły podstawowej, siedmioklasowej, spełniającej rolę szkoły zbiorczej. W okresie okupacji dużym osiągnięciem było tajne nauczanie. Prowadzone było na szczeblu szkoły średniej w ośrodku Milejów- Jaszczów. Organizatorem nauki była Natalia Nakraszowa. Lekcje w szkole rozpoczęły się 1 października 1942 r. i trwały do końca okupacji. Zajęcia odbywały się w szkole w Jaszczowie i w domach prywatnych. Na egzaminy przyjeżdżali nauczyciele z Lublina, będący członkami Tajnej Organizacji Nauczycielskiej.
Opuszczony przez Niemców zakład przetwórczy w Milejowie został w 1944 r. przekształcony w państwowy Zakład Przetwórstwa Owocowo – Warzywnego. Szczególnie szybko zaczął się rozwijać po 1955 r., gdy jego dyrektorem został Tadeusz Sobiński. W latach późniejszych duży wkład w rozwoju zakładu wnieśli dyrektorzy: Tadeusz Kita oraz Władysław Mazur. Rozwój zakładu przyczynił się do rozwoju Milejowa, jak też całego regionu. W Milejowie powstał Dom Kultury, Ośrodek Zdrowia, stadion sportowy, Liceum Ogólnokształcące, wybudowano bloki mieszkalne. Monopolistą w handlu była Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”, która wybudowała w Milejowie duży pawilon handlowy, piekarnię i restaurację.
W 1944 r. z tajnych kompletów powstało w Milejowie Liceum Ogólnokształcące. Przez rok było to najpierw Prywatne Koedukacyjne Gimnazjum Ogólnokształcące, później własność Gminy, a od 1950 r. Państwowa Szkoła Ogólnokształcąca stopnia licealnego. W latach 1968-70 wybudowano nowy budynek liceum, a w 1971 r. nadano szkole imię Simona Bolivar. W 1968 r. powstała Milejowska Spółdzielnia Lokatorsko – Własnościowa.
Do jednych z ważniejszych zabytków kultury jest kościół parafialny w Milejowie pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny- murowany wybudowany w latach 1855-1859 z fundacji Heleny z Sufczyńskich Chrapowickiej oraz Stanisława i Antoniego Roztworowskich. Budowniczym kościoła był Konstanty Hendiger, który zaprojektował go w stylu eklektycznym. W latach 1990-1996 kościół został rozbudowany, ale z zachowaniem dawnego stylu. Przy kościele znajduje się dzwonnica z trzema dzwonami. Całość ogrodzona jest murem z bramą żelazną.
Do zabytków kultury można również zaliczyć budynek dawnej cukrowni. Cukrowania- murowana powstała w 1907 r., była własnością spółki akcyjnej. W skład zarządu spółki wchodzili okoliczni ziemianie, między innymi Antoni Roztworowski. Wraz z cukrownią wybudowano dwa domy pracownicze, tzw. „ósmak” i „szesnastak”. W czasie drugiej wojny światowej Niemcy w budynkach po cukrowni uruchomili produkcję marmolady i płatków ziemniaczanych dla potrzeb frontu. Po wojnie powstał w tym miejscu zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego. Obecnie po prywatyzacji zakład jest własnością spółki „Fructo-Maj”.
Cmentarz w Milejowie założony był w drugiej połowie XIX w. równocześnie z kościołem parafialnym. Znajduje się na nim grób nieznanego żołnierza z 1939 r., jak też grób powstańca styczniowego- Romualda Kostkowskiego. W latach 90-tych, pod koniec XX w. wzniesiono kaplicę cmentarną i wytyczono pole pod nowe części cmentarza.
Do dworu jechaliśmy kierując się wskazówkami jednej z mieszkanek Milejowa i oczywiście skręciliśmy za wcześnie. Wyjeżdżając już z miejscowości dojechaliśmy do skraju lasu i przypadkiem natrafiliśmy na Krzyż Niepodległościowy, który usypany został przez mieszkańców Milejowa i Jaszczowa w latach 1918-1919.
Czasami przez przypadek można trafić w całkiem ciekawe miejsce 😀
Siostra, Milejów to raczej Osada a nie wieś:P