Modliszewice
Współrzędne GPS:
N 51°12’15,77”
E 20°22’18,62”
Zamek rycerski z XIV wieku, wielokrotnie przebudowywany. Został wzniesiony na sztucznie usypanej wyspie. Wieża bramna do której prowadził przez fosę most była cofnięta w stosunku do murów. Dzisiejszy wygląd zameczek otrzymał w 1630 roku podczas przebudowy Jana Lipskiego, późniejszego prymasa.
wór obronny w Modliszewicach postawił właściciel tych ziem Andrzej Dunin Modliszewski herbu Łabędź w końcu XVI w., na miejscu dawnego zamku lub dworu Odrowążów z XIV w. o którym niestety nic nie wiadomo.
Dwór w Modliszewicach zawiera w sobie wszystkie elementy typowe dla siedziby zamożnego szlachcica polskiego II połowy XVI w. Jednakże ulokowanie go na wyspie oblanej fosą stawia go na pograniczu nowożytnego wiejskiego pałacyku i siedziby obronnej zlokalizowanej na kopcu ziemnym i nawiązującej jeszcze do tradycji średniowiecza. W połowie XIX w. budynek został opuszczony i zaczął popadać w ruinę. Rozebrano wówczas południowe skrzydło.
Budowniczy fortalicjum Andrzej Modliszewski był starostą łomżyńskim i kolneńskim. Mimo, że nie piastował zbyt ważnych stanowisk to był człowiekiem obytym w świecie i znającym najnowsze trendy mody i kultury. Od najmłodszych lat przebywał bowiem na dworze cesarza Maksymilianan II, a następnie Anny Jagiellonki. Znany jest jego renesansowy nagrobek w katedrze łomżyńskiej dłuta słynnego włoskiego architekta i rzeźbiarza Santi Gucciego (lub z jego kręgu warsztatowego). Dwór w Modliszewicach również przypisuje się Santi Gucciemu, choć nie ma na to stuprocentowych dowodów.
Na początku XVII w. Modliszewice kupił Jan Lipski herbu Łada, późniejszy arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski. Ok 1630 r. – od strony północnej dobudował on piętrowy budynek bramny a całość otoczył niewysokim murem obwodowym. Pod koniec XVII w. dwór przeszedł w ręce Humięckich a następnie w I poł. XVIII w.Małachowskich herbu Nałęcz. Oni to dobudowali przylegający do bramy budynek zwany kuźnią. W jego murze wykryto fragmenty kamieniarki z dworu a więc musiał on być już w ruinie. Następnymi właścicielami byli Tarnowscy, ale nie poczynili żadnych starań o odbudowę dworu. Podczas okupacji dwór był siedzibą wyjątkowo okrutnego Niemca o nazwisku Fitting. Zmuszał on Polaków do morderczej pracy i grabił całą okolicę. W obawie przed zamachem kazał postawić przy dworze wieżę strzelniczą. Nie pomogło mu to jednak, bo został zabity na rozkaz Armii Krajowej. W latach 1983-85 Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego odbudował budynek bramny i kuźnię a w latach 1985-90 odbudowywano sam dwór, ale prace zostały przerwane z powodu braku środków finansowych.
Historia miejscowości Modliszewice sięga początku XIII w. Z roku 1222 pochodzi pierwsza wzmianka źródłowa. Wieś znajdowała się wtedy w ręku Odrowążów. W 1430 r. Modliszewice wraz z przyległymi wsiami, stały się własnością rodu Łabędziów, których gałąź wywodząca się z Modliszewic zaczęła się odtąd nazywać Modliszewskimi.
Opis ciekawy i wyczerpujący jak dla przeciętnego odbiorcy.Nie jestem pasjonatka zamków więc za interesujący tego tematu nie uważam.
Zainteresowałam się artykułem, gdyż za kilka tygodni będę przejeżdżać przez tę miejscowość i chciałam sprawdzić co ciekawego w tej miejscowości się znajduje.
Pozdrawiam