Piotrków Trybunalski
19.6908 E
51.4049 N
Pałac został wzniesiony w 1899 roku, a rodzina Rudowskich wprowadziła się do niego rok później. Budowli nadano eklektyczny styl z przewagą elementów neorenesansowych. Pałac stanął bokiem do ulicy Aleksandryjskiej (dzisiejszej Aleji 3-go Maja).
Teren ten, łącznie z miejscem gdzie dziś mieści się urząd miasta (niedaleko pałacu) należał do rodziny Rudowskich. Został przekazany miastu w roku 1923 z obietnicą nadania „na zawsze” ulicy sąsiadującej z pałacem, nazwy Pasaż Rudowskich. Niestety za komuny ulica wbrew wcześniejszym zapewnieniom nosiła nazwę Krajowej Rady Narodowej. Dopiero w III Rzeczpospolitej wróciła nazwa ustalona w roku 1923.
Przez większość czasu od wybudowania pałacu mieściły się w nim różnego typu szkoły. Już po I wojnie światowej Rudowscy wynajmowali gmach szkole handlowej. Podczas II wojny światowej w budynku działała szkoła kupiecka – jedyna ucząca zawodu placówka w okupowanym mieście. Tuż po wojnie wróciła tam szkoła handlowa, później była jeszcze szkoła budowlana i odzieżowa.
W 1983 roku do Piotrkowa przyjechał potomek dawnych właścicieli pałacu – Witold Rudowski, światowej sławy chirurg i transfuzjolog. Człowiek ten podczas powstania warszawskiego uratował w szpitalu Dzieciątka Jezus wielu rannych. Dzięki niemu też pałac został wyremontowany i zaadaptowany na szkołę muzyczną.
Co jeszcze warto w Piotrkowie zobaczyć?
* Stare miasto – staromiejski układ urbanistyczny sięga początkami średniowiecznej lokacji, zabudowa jest znacznie późniejsza. W obrębie rynku można obejrzeć ok. 142 kamienic o ciekawej architekturze. Po pożarze w 1835 r. przebudowano domy w stylu klasycystycznym. Wewnątrz niektórych zachowały się sklepienia kolebkowe, ślady podcieni, sklepione piwnice, sienie i belkowane stropy.
* Mury miejskie – Zachowane fragmenty wybudowane w XIV i XV w. za panowania Kazimierza Wielkiego. Wysokość murów 4,5 m, szerokość 2 m.
* Zamek królewski – zbudowany w latach 1512-1519 przez mistrza Benedykta z Sandomierza na polecenie Zygmunta I Starego.
* Wielka Synagoga (1791-1793), obecnie Miejska Biblioteka Publiczna. Zbudowana na miejscu poprzednie drewnianej z 1689 r. zniszczonej podczas pożaru w 1740.
* Mała Synagoga
* Cerkiew pw. Wszystkich Świętych (XIX w.)
* Wieża wodna (1925-1927) – ok. 50 m wysokości. Zabytek sztuki inżynierskiej.
* Pałac Jaxa Bykowskich (XV w.) – w 1604 przebudowany na pałac renesansowy.
* Kościół farny pw. św. Jakuba (XIII w.)
* Kościół Nawiedzenia Panny Marii (XIV w.) – zniszczony podczas najazdu szwedzkiego, w XVIII w. odrestaurowany. Wewnątrz zabytkowe obrazy z XVII i XVIII w.
* Kościół podominikański pw. św. Jacka i św. Doroty (XIV-XVII w.)
* Kościół i klasztor o.o. bernardynów (XVII w.) z cudownym obrazem Matki Boskiej Piotrkowskiej.
* Kościół oo. pijarów (XVII-XVIII w.) – obecnie ewangelicki. Budynki kolegium pijarów zaadaptowane na budynek więzienny użytkowany do 2004 r.
* Kościół pw. NP Marii Śnieżnej (XVII w.) – dawniej dominikanek, oparty o mur miejski.
* Kościół oo. jezuitów pw. św. Franciszka Ksawerego (XVIII w.), z cudownym obrazem Matki Bożej Trybunalskiej.
* Kolegium jezuickie (XVIII w.) – obecnie mieści się tu I LO im. Bolesława Chrobrego.
* Sąd Okręgowy (1905-1909), dawna siedziba władz guberni.
* Piotrkowska Manufaktura – budynek dawnej przędzalni przy ulicy Sulejowskiej
* Pałacyk Psarskich (XIX w.) Rozebrany przy budowie ronda u zbiegu ulic Sulejowskiej i Śląskiej