Jagusiowe Podróże

Podróże raczej bliskie niż dalekie :)

Jagusiowe Podróże
*DworkiMroczków GościnnyWszystkie miejsca

Mroczków Gościnny

Kliknij na zdjęcie po więcej - Spread the love - polub mnie - wyślij znajomym

Mroczków Gościnny – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie opoczyńskim, w gminie Opoczno nad rzeką Brzuśnią. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa piotrkowskiego. Mroczków Gościnny położony jest przy trasie nr 12 z Opoczna do Przysuchej. Jadąc od tej strony, dwór znajduje się po prawej stronie drogi.
 
Mroczków Gościnny na mapie google
 
 
Współrzędne obiektu:
20.3846 E
51.3792 N
Mroczków Gościnny nazywano w przeszłości Mroczkowem Małym albo Gościnnem. Wieś ta istniała już w początkach XV stulecia. W 1443 r. wspomniano ją jako własność starosty opoczyńskiego Mściuga z Gościnna. 

W końcu XVIII i 1. połowie XIX wieku wieś znajdowała się w rękach Libiszewskich. W 1775 r., za czasów Marcina Libiszewskiego, członka komisji sejmowych istniał tu dwór, folwark, karczma i młyn oraz 20 gospodarstw chłopskich. Z kolei w XIX wieku właścicielem wsi był Antoni Libiszewski, pułkownik wojsk napoleońskich i poseł ziemi sandomierskiej.

We wsi znajduje się zabytkowy zespół dworsko-parkowy, na który składają się: dwór wzniesiony ok. 1860 r. przez Antoniego Libiszewskiego, według projektu Aleksandra Dunin – Borkowskiego oraz park krajobrazowy z przełomu XVIII i XIX w. z licznymi pomnikami przyrody…

Park w Mroczkowie charakteryzuje się układem tarasowym. Zajmuje powierzchnię około 5 hektarów. Rozcinają go dwa strumienie, ze sztucznymi kamiennymi kaskadami. Na drzewostan składają się głównie lipy, klony, jesiony, dęby i olchy. Dwór wzniesiony został około roku 1860 za sprawą Antoniego Libiszewskiego. Projektantem był Aleksander Dunin-Borkowski. Na dziedzińcu rosną olbrzymie dęby sięgające 30 metrów wysokości, jeden z nich liczy z pewnością ok. 400 lat. Park zdobią rokokowe rzeźby na cokołach.

Wieś jest siedzibą parafii rzymsko-katolickiej. Stoi tu kościół parafialny p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny wzniesiony w początkach XIX stulecia.Kościół w Mroczkowie Gościnnym zbudowano pod koniec XX wieku. Ponadto w Mroczkowie Gościnnym znajduje się jeszcze kilka ciekawych przyrodniczo oraz historycznie miejsc np. kopalnie Glinki ceramicznej, kilka rozrzuconych po okolicy kamieniołomów(największy z nich znajduje się na tzw. Jaziej Górze 240 m n.p.m. i należy do największych kamieniołomów w regionie Opoczyńskim).

O Mroczkowie Gościnnym krąży także wiele legend najsłynniejsza jest legenda o śpiących rycerzach królowej Jadwigi, którzy w dawnych czasach bronili mieszkańców parafii Opoczno przed „bisurmańskimi poganami” napadającymi na tę ziemię, niszczącymi, rabującymi i palącymi kościoły oraz sprzedającymi złapanych ludzi na targach. Gdy panował spokój, śpiący żołnierze, co pewien czas wychodzili na wierzchołek „Jaziej Góry” zaczerpnąć świeżego powietrza. Wojsko nadal czuwa i jeśli „Świętej wierze” będzie zagrażało niebezpieczeństwo, znów wyjdzie, aby bronić kościoła, religii i wiernych. Według wierzeń zagrożenie jest już blisko, gdyż na ziemię ma zstąpić Antychryst.

 

Kliknij na zdjęcie po więcej - Spread the love - polub mnie - wyślij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.