Jagusiowe Podróże

Podróże raczej bliskie niż dalekie :)

Jagusiowe Podróże
*DworkiMniszkówWszystkie miejsca

Mniszków

Kliknij na zdjęcie po więcej - Spread the love - polub mnie - wyślij znajomym

Mniszków – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie opoczyńskim, w gminie Mniszków. Miejscowość jest siedzibą gminy Mniszków. Do 1954 roku siedziba gminy Radonia. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa piotrkowskiego. Mniszków położony jest przy trasie nr 12 z Sulejowa do Opoczna. Jadąc od tej strony, dwór znajduje się po lewej stronie drogi. 

Mniszków na mapie google

 

Współrzędne obiektu:
20.0324 E
51.3701 N

W Mniszkowie zachował się dwór wzniesiony w XIX stuleciu. Budowla nawiązuje do klasycyzmu. Znajduje się w pozostałościach parku. Dwór jest zamieszkały, lecz niestety zaniedbany.

Początki gminy Mniszków sięgają czasów średniowiecza. Przez jej tereny przebiegały szlaki komunikacyjne, łączące grody kasztelańskie w Wolborzu i Żarnowie. Większość wsi, wchodzących w skład gminy wspomina w swych dziełach J. Długosz. Mniszków to bardzo stara, średniowieczna osada istniejąca już w początkach XIII stulecia. Jej właścicielami byli w 1373 r. bliżej nieznani Pakosz, Jakusz i Florian. Z Mniszkowem związany był deputowany Trybunału Koronnego Krosnowski, bibliofil, człowiek światły, który będąc zwolennikiem króla ścigany był przez konfederatów barskich i tu się przed nimi ukrywał.

 

Kliknij na zdjęcie po więcej - Spread the love - polub mnie - wyślij znajomym

3 komentarze do “Mniszków

 • Witam
  Ja także trafiłam tu przypadkiem. Fascynują mnie dworki dwory – raczej od strony architektury- dzięki internetowi można dużo zwiedzić- nie ruszajac sie z miejsca. Przeczytała w notce, ze wspomina Pani o nazwisku Pakosz- Ja kiedyś natknęłam się na taką informacje – że Zawisza czarny zwykł był mawiać- " Jeśli podpisze Pakosz to ja takoż " Zapamiętałam – w związku z tym, że u mnie w rodzinie ktoś kiedyś przysiegał na słowo Zawiszy. I nie dotrzymał. Stąd mi to utkwiło w głowie to ciekawe " porzekadełko" a w ogóle chyba nieznane. Pakosz był zaufanym któregoś z królów ale nie pamiętam już o którego chodziło, niechce mi się w tej chwili dokładnie szukać- ale myślę, że Pani sobie z tym poradzi.
  Pozdrawiam em: s.nasturcja spa cja 8888 mał pa yahoo.pl
  Pozdrawiam
  Grażyna

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.