Jagusiowe Podróże

Podróże raczej bliskie niż dalekie :)

Jagusiowe Podróże
*ZamkiWszystkie miejscaZameczek

Zameczek

Kliknij na zdjęcie po więcej - Spread the love - polub mnie - wyślij znajomym

Zameczek – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie radomskim, w gminie Przytyk. 

Zameczek na mapie google
 
 
Współrzędne GPS:
    N 51.47642
E 20.92616

Zespół dworski z poł. XIX wieku został w pisany do rejestru zabytków pod nr rej.: 787 z 16.09.1972 oraz 206/A z 14.04.1983

 We wsi Ostrów oddalonej ok 1,5km od Przytyka znajdował się, nieistniejący już dzisiaj, wybudowany przez Podlowskich zamek. Nazwa wsi wzięła się od wyspy stworzonej poprzez rozwidlenie a potem złączenie rzeki Radomki. W późniejszym okresie wieś zmieniła nazwę na Zameczek. Dobra przytyckie pozostawały w rękach Podlowskich do roku 1731. Później pozostawały kolejno w rękach Kawaśniewskich, Tarłowskich i Kochanowskich. Na początku XIX wieku Zameczek zakupił Ignacy Dzianott. PO jego smierci majątek odziedziczyli dwaj synowie Teobold i Konstanty. w roku 1850 na podstawie projektu Franciszka Marii Lanciego wybudowany został dworek. Po śmierci braci, majątek przechodzi w ręce synów Konstantego, którzy sprzedają go w 1871 roku Ignacemu de Goerscht Drużbackiemu.

 

W roku 1868 majątek dostaje w posagu córka Ignacego Felicja Drużbancka, która wychodzi za mąż za Włodzimierza Lubienieckiego. Do roku 1945 Zameczek pozostaje w rękach Lubienieckich.
 

 

W czasie reformy rolnej majtek zostaje rozparcelowany a dwór wraz z parkiem staje się własnością Państwowego Gospodarstwa Rolnego, przemianowanego w 1962 roku na Wojewódzki Zakład Unasieniania Zwierząt.


Obecnie pałac znajduje się w rekach prywatnych i mieści się w nim restauracja „Zameczek”. W parku znajduje się objęty ochroną dąb szypułkowy.

 

 

Kliknij na zdjęcie po więcej - Spread the love - polub mnie - wyślij znajomym

2 komentarze do “Zameczek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.