Jagusiowe Podróże

Podróże raczej bliskie niż dalekie :)

Jagusiowe Podróże
*ZamkiKodeńWszystkie miejsca

Kodeń

Kliknij na zdjęcie po więcej - Spread the love - polub mnie - wyślij znajomym

 
Aby znaleźć pozostałości po zamku w Kodniu należy kierować się na Kalwarię Kodeńską. 

Kodeń na mapie google
 
Współrzędne GPS:
N 51°54’41,38”
E 23°36’36,64”

Zespół kaplic drogi krzyżowej znajdujących się na terenie dawnej rezydencji rodu Sapiehów. Został on wybudowany na wale otaczającym dawny arsenał (zbrojownia – obecnie ołtarz polowy).

 
Obecnie miejsce wraz z ze znajdującym się tu kościołem pw. św. Ducha, martyrologium, piwnicami zamkowymi, zbrojownią i ogrodem zielnym stanowi kompleks religijny.
Budowę zamku w Kodniu zapoczątkował w 1511 roku Jan Sapieha, a po jego śmierci w 1520 roku budowę kontynuował jego syn, Paweł – wojewoda podlaski. Warownię ulokowano przy ujściu rzeki Kałamanki do Bugu. Syn Pawła, Mikołaj dokonał przebudowy zamku i wzniósł nowy pałac. W końcu XVI wieku zamek był już okazałą, trójkondygnacyjną budowlą, w stylu późnego gotyku z cerkwią, wzniesioną w 1530 roku. Kolejnej przebudowy rezydencji dokonała księżna Elżbieta z Branickich Sapieżyna, przeznaczając ją na siedzibę swojego syna Kazimierza Nestora – ostatniemu dziedzicowi Kodnia z rodu Sapiehów. W 1800 roku po śmierci księżnej Elżbiety, Sapiehowie przenieśli się do Krasiczyna, a zamek w Kodniu stał pusty i powszechnie dostępny.
Czas zrobił swoje tak że grabiona i dewastowana rezydencja praktycznie przestała istnieć. Zachowała się tylko cerkiew zamkowa ( obecnie kościół św. Ducha) i wały. W 1918 roku zespół zamkowy przejęła parafia rzymskokatolicka w Kodniu. Zniwelowano część terenu, a na fundamentach arsenału wybudowano ołtarz polowy. W latach 70-tych XX wieku na miejscu zamku zbudowano ogromnych rozmiarów taras, pod którym urządzono muzeum. Jest tu także mały sklepik gdzie można kupić zioła, miód pitny i podpłomyki staropolskie.

 
Z zamku zbudowanego przez biskupów łuckich pozostały tylko fortyfikacje, oficyny pochodzą z późniejszego pałacu. Zamek zbudowany został w XV wieku, ufortyfikowany natomiast był w XVI i XVII wieku. Zniszczony w czasie potopu szwedzkiego. Na pałac w stylu barokowym został przebudowany pod koniec XVIII wieku. Ostatnie lata życia spędził tu biskup Adam St. Naruszewicz.

W latach 2000-2007 r. wybudowano murowane kaplice drogi krzyżowej. Udało się odtworzyć również zabytkową studnię w dawnym ogrodzie Sapiehów, usytuowaną w odnowionym ogrodzie włoskim z altankami. Odnowiono wały wokół zamku i fosy.
 
 

Kliknij na zdjęcie po więcej - Spread the love - polub mnie - wyślij znajomym

Jeden komentarz do “Kodeń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.