Jagusiowe Podróże

Podróże raczej bliskie niż dalekie :)

Jagusiowe Podróże
*ZamkiCzemiernikiWszystkie miejsca

Czemierniki

Kliknij na zdjęcie po więcej - Spread the love - polub mnie - wyślij znajomym

Wizyta w Czemiernikach zapowiadała się nadzwyczaj interesująco.

Czemierniki na mapie google
 
Współrzędne GPS:
N 51°40’35,19”
E 22°38’28,74”

Już na początku jechaliśmy wzdłuż długiego muru, okalającego posiadłość zamkową.

Zajechaliśmy pod bramę i tu rozczarowanie: „Teren prywatny – wstęp wzbroniony”

Pogoda także nie sprzyjała zwiedzaniu. Mimo to urzekły nas i budynki i krajobraz wokół nich. Warto było przyjechać.

W roku 1622 Henryk z Dąbrowicy Firlej, biskup płocki, wystawił tu wspaniały pałac i założył tak piękne ogrody, że Czemierniki słynęły w kraju jako jedna z najpiękniejszych miejscowości. Mieszkalna część tego pałacu zbudowaną była w stylu włoskim, a całość stanowiła rodzaj fortecy, opatrzonej bastionami a otoczonej stawem i fosą. W XIX wieku został częściowo przebudowany.

W r. 1624 podczas zarazy w Krakowie przebywał tu czas jakiś Zygmunt z całym dworem. W r. 1813 Czemierniki uległy wielkiej klęsce pożaru i od tego czasu niejednokrotnie pożary to miasto nawiedzały, a szczególniej dały się we znaki w ostatnich kilku latach. W pierwszej połowie bieżącego wieku Czemierniki należały do Radziwiłłów, następnie były własnością Zygmunta Krasińskiego. Za czasów Radziwiłłów urządzał tu gospodarstwo słynny agronom niemiecki Thaer; niedokładnie obeznany z tutejszemi stosunkami, poczynił nakłady, które potem żadnej nie przyniosły korzyści. Około roku 1860 gospodarstwo tutejsze należało do najlepiej urządzonych w kraju, a jego administrator Nozdrowicz otrzymał nagrodę w medalu na wystawie lubelskiej. Hodowla jedwabników była niegdyś w Czemiernikach bardzo rozwiniętą; świadczy dziś o tym wielka ilość drzew morwowych, znajdujących się w miejscowym ogrodzie.

Obecnie w zabudowaniach zachował się między innymi budynek bramny o cechach manierystycznych oraz fortyfikacje bastionowe. W budynkach mieści się Państwowy Dom Dziecka.

Legend żadnych dotyczących samego zamku też nie udało mi się znaleźć. Jednak niedaleko jest stąd do miejsc historycznych bitew z okresu powstań narodowych i ostatniej wojny (bitwa pod Kockiem i akcje partyzanckie także po oficjalnym zakończeniu wojny). Jedna z legend głosi, że w Czemiernikach podczas kampanii wrześniowej Marszałek Rydz – Śmigły ukrył swoją buławę, a w lesie ukryta została kasa wojskowa. Żyje także jeszcze kilku byłych partyzantów. Działał tu między innymi słynny „Jastrząb”.
 

Kliknij na zdjęcie po więcej - Spread the love - polub mnie - wyślij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.